Kinesiotaping

kobryn-kinesiotaping Kinesiotaping – taping (nalepianie plastra) polega na umieszczeniu na ciele, w ściśle określony sposób, nierozciągliwego, lub elastycznego plastra. Nalepiony plaster jest źródłem bodźców wyłącznie mechanicznych (nie jest nasączony żadnym lekiem) i w zależności od rodzaju plastra, sposobu i miejsca aplikacji, ma różnorakie oddziaływanie.

Taping znajduje zastosowanie w fizjoterapii przeciwbólowej, ortopedycznej, sportowej, neurologicznej, pediatrycznej, pooperacyjnej, ginekologicznej, onkologicznej. Kinesiotaping opiera się na stosowaniu specjalnej taśmy/plastra „Kinesio Tex”, którego grubość, ciężar właściwy i rozciągliwość są zbliżone do parametrów ludzkiej skóry.

Kinesiotaping stymuluje zakończenia nerwowe na skórze, pozwala na zachowanie pełnego zakresu ruchu, świadomą normalizację napięcia mięśniowego, aktywowanie mięśni uszkodzonych, zmniejsza ból i nienaturalne odczucia skóry, likwiduje zastoje i obrzęki limfatyczne oraz koryguje niewłaściwe pozycje partnerów stawowych, koryguje ułożenia powięzi i skóry i poprawia mikrokrążenie.

Wykorzystanie kinesiotapingu w fizjoterapii wydajnie wspiera procesy lecznicze i wydolnościowe organizmu, a także daje możliwość indywidualnego dopasowania dla potrzeb pacjenta.

Wskazania do Kinesiotapingu:

  • zespoły bólowe kręgosłupa i stawów kończyn
  • korekcji postawy (wady postawy, skoliozy)
  • terapii stanów pourazowych mięśni i stawów, zwichnięć i skręceń
  • terapia dolegliwości bólowych kobiet w czasie ciąży
  • stały drenaż limfatyczny